BİZE ULAŞIN
Konya Sac Kesim

Sac kesim artık CNC ile yapılmakta olduğu için masraf ve enerji tüketimi azalmaktadır.

KONYA SAC KESİM

Sac kesim, endüstride en çok yapılan işlemdir. Buradaki amaç üretilecek malzemeler için gerekli hammaddenin şekillenmesini sağlamaktır. Çeşitli kesim aletleri ile, sac makasından CNC tezgahına kadar her şey olabilir, sac plaka şekillendirilir. Bu işlemde levha ile plaka olarak adlandırılan iki sınıf vardır. Levhalar 6mm altındaki metaller olurken plakalar 6mm’nin üstündekilerdir.

 

Bu işlemlerde 3 parça vardır: tezgah, parça ve kesici. Ürün tezgaha yerleştirildikten sonra tezgaha dik olarak tutulan kesici ile ürünün kesilmesi sağlanır. Bu işlemlerde fazla uğraş olmadığı için kısa bir süre içinde tamamlanır.

 

Bu tezgahlarda iki tür işlem yapılır: kesme ve parçalama. Kesme işlemi ürünün çeşitli şekillerde kesilmesine denir. Gerekirse yuvarlak, gerekirse düz veya köşeli olarak ürünün kesilmesini sağlar. Parçalama işleminde ürün sadece parçalara ayrılır. Bu parçalar genelde düzdür. Levhanın veya plakanın daha küçük levhalara/plakalara ayrılmasında kullanılır. Parçalamada kesici sabit olduğu için parçaların deseni aynı olarak çıkar. Ancak kesme işleminde kesici farklı eksenlerde kesme işlemi yaptığı için levhalar çeşitli desenlerde kesilerek gereken parçaların tam olarak çıkmasını sağlar.

 

Kesme veya parçalama işlemlerinde kesici ürünü keserken üründe ufak bir şekil değişikliği meydana gelir. Kesicinin şeklinden dolayı ürünün alt kısımlarında ufak bir bozulma görülür. Bunlar da tezgah üzerinde veya zımparalama ile alınır. Böylece ürün pürüzlerinden arındırılır.

 

Ürünün parçalarının farklı şekillerde çıkmasında tezgahtaki kalıp ve kesicinin şekli de önemlidir. Bunlarla kesilen parçalarının nasıl şekillerde çıkacağı belirlenir.

 

Buradaki işlemlerden bir diğeri ise delme işlemidir. Bu işlemde levhadaki parçalar kenardan alınmak yerine ürünün iç kısımlarından alınır. İç kısmı boş olan bir tezgahta veya tezgahın kenarında ürüne kesici ile şekil verilir. Böylece gerekli parçalar elde edilmiş olunur.

 

Delikli kesim işleminde ise levhada çok sayıda delik açılarak levhanın komple parça olarak kullanılması sağlanır. Izgaralı sistemle levha delik açılacak parçalar alınır. Böylece levhada deformasyon azalarak daha kullanışlı olması sağlanır.

 

Günümüzde bu işlemlerin hepsi CNC ile yapılır. Gerekli desen belirlendikten sonra kesici o desene bağlı kalarak levhada gerekli işlemleri yapar. Bu sayede daha az masrafla daha çok iş yapılmış olur.